Implant ślimakowy PDF Drukuj Email

Co to jest implant ślimakowy

Implant ślimakowy to bardzo nowoczesne, uznane, bezpieczne i szeroko stosowane urządzenie, które pozwala dzieciom z bardzo głębokimi ubytkami słuchu odbierać (słyszeć) dźwięki. Urządzenie to zawiera zwój elektrod.

Implant ślimakowy wszczepiany jest w ślimak ucha wewnętrznego (przeczytaj artykuł Budowa ucha ) stając się tym samym elektroniczną protezą, której celem jest zastąpienie nieczynnych komórek zmysłowych w uchu wewnętrznym.

Implant ślimakowy nie stanowi konkurencji dla aparatów słuchowych jest jedyną szansą, aby dzieci głuche znowu mogły słyszeć.

 

Budowa implantu ślimakowego

System implantu ślimakowego składa się z dwóch części.  Z części wewnętrznej czyli implantu oraz z zewnętrznej czyli procesora dźwięku.

 

 

Część wewnętrzna

Implant ślimakowy wykonany jest z biozgodnych materiałów np. z silikonu lub tytanu, podczas godzinnej operacji wszczepiany jest w ślimak ucha wewnętrznego. Najważniejsza część implantu  czyli odbiornik/stymulator jest trwale i bezpiecznie mocowany pod skórą tuż za uchem.

Z odbiornika stymulatora wychodzą przewody czyli nośniki elektrod wewnątrz ślimakowych.

 

Ważna  informacja:

System implantu ślimakowego to rozwiązanie na całe życie dlatego ryzyko zepsucia odbiornika/stymulatora powinno być minimalne.

 

Część zewnętrzna

Część zewnętrzna czyli procesor mowy to element systemu odpowiedzialny za funkcjonowanie całego systemu na co dzień. Urządzenie to najczęściej noszone jest podobnie jak aparat słuchowy za uchem. Procesor mowy składa się z jednostki sterującej pracą całego systemu oraz z części odpowiedzialnej za kontrolę pracy i komunikację z użytkownikiem jak i ze specjalistami kliniczno-technicznymi.  Procesor mowy (dźwięku) wyposażony jest również w cewkę nadawczą, która zapewnia komunikację z częścią wewnętrzną systemu oraz jej zasilanie.

Procesor powianiem mieć możliwość zapisu kilku MAP – czyli programów pracy ustalonych indywidualnie przez specjalistów podczas sesji dopasowującej procesor mowy.

 

Ważna informacja:

Ponieważ procesor mowy jest noszony na co dzień bez względu na porę roku i pogodę powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na czynniki zewnętrzne. Zasilany powinien być łatwo dostępnymi bateriami lub najlepiej akumulatorami, które pozwolą zmniejszyć koszty użytkowania.

 

Jak działa implant ślimakowy

System implantu ślimakowego jako proteza narządu zmysłu – słuchu zastępuje wszystkie trzy elementy naszego ucha (ucho zewnętrzne, wewnętrzne i środkowe) przekazuje informacje akustyczne płynące z otoczenia bezpośrednio do nerwu słuchowego.

W słyszeniu za pomocą implantu ślimakowego za odbiór dźwięków odpowiedzialny jest mikrofon (znajduje się on w górnej części procesora mowy tuż za uchem). Układ elektrod przetwarza ten dźwięk na sygnał cyfrowy. Sygnał ten podlega przekształceniom – usuwany jest niepotrzebny szum oraz następuje wzmocnienie w zakresie dźwięków mowy. Zastępuje w ten sposób nasze naturalne filtry jakimi są małżowina, kanał słuchowy oraz ucho środkowe. Tak przetworzony sygnał zostaje zamieniony przez procesor mowy na specjalny kod. Kod ten to parametry programu akustycznego, które określone zostały podczas indywidualnej sesji dopasowania procesora dźwięku przez specjalistę kliniczno-technicznego.

Kod ten przesyłany jest za pomocą cewki nadawczej do części wewnętrznej systemu implantu ślimakowego.

Cewka odbiorcza przekazuje kod do odbiornika/stymulatora, który na podstawie odebranych informacji odpowiednio steruje stymulację elektryczną na poszczególnych elektrodach wewnątrz ślimakowych. Każdej elektrodzie wewnątrz ślimaka przypisany jest odpowiedni zakres częstotliwości dźwięk i jeśli taka właśnie częstotliwość odbierana jest przez mikrofon to odpowiednia elektroda odpowiedzialna za przekazanie tej informacji stymuluje efektywnie nerw słuchowy. Stymulacja przekazywana jest przez nerw do wyższych elementów drogi słuchowej i w ten sposób powstaje wrażenie dźwięku.

 

Dla kogo przeznaczony jest implant ślimakowy

Implant ślimakowy przeznaczony jest dla dzieci dla których implant ślimakowy jest jedyną szansą na powrót do świata dźwięków. Dzieci te  podzielić możemy na dwie grupy:

 1. Noworodki, które urodziły się głuche (problem ten pomaga wykryć przesiewowe badanie słuchu)
 2. Dzieci,  które utraciły słuch w trakcie swojego życia ( z różnych przyczyn)

 

Jak otrzymać implant ślimakowy

Jeżeli uważasz, że najlepszym, dobrym rozwiązaniem dla twojego dziecka jest wszczepienie implantu ślimakowego – to jak najszybciej zgłoś się do ośrodka realizującego „Program leczenia głuchoty i głębokich niedosłuchów z wykorzystaniem implantu ślimakowego” (szczegółowe informacje  o programie znajdziesz tutaj)

 

Program ten składa się z trzech etapów:

 • Kwalifikacja
 • Operacja
 • Opieka pooperacyjna

 

Finansowanie implantów ślimakowych

W Polsce leczenie głuchoty i  głębokich niedosłuchów z użyciem implantów ślimakowych jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Użytkownik nie płaci za implant, nie ponosi  również kosztów związanych z przygotowaniem do operacji, samą operację ani również za późniejszą rehabilitację.

Jedyne koszty jakie związane są wyłącznie sz codziennym użytkowaniem implantu i obejmują np. zakup baterii.

 

Poniższe zdjęcie przedstawia proces słyszenia z implantem ślimakowym

 1. Mikrofon odbiera dźwięki
 2. Odebrane przez mikrofon dźwięki – przetworzone zostają na kod elektryczny.
 3. Kod elektryczny przesłany zostaje do cewki nadawczej.
 4. Cewka nadawcza przesyła przez skórę sygnał do odbiornika/ stymulatora, który dekoduje sygnał i następnie zamienia go na impulsy elektryczne.
 5. Sygnały przesyłane są do elektrod. Celem jest stymulacja zakończeń nerwu słuchowego w ślimaku.
 6. Sygnały przesyłane są poprzez nerw słuchowy do mózgu. Mózg rozpoznaje je jako dźwięki.

 

Program leczenia głuchoty i głębokich niedosłuchów z wykorzystaniem implantów ślimakowych

 

Ośrodki zajmujące się wszczepianiem implantów ślimakowych w Polsce

 

 

  Joomla 1.5 free themes, business hosting service.