Wzrok

Wzrok – najważniejszy narząd zmysłu

 

 

Wszystko to, co dziecko wie o otaczającym go świecie zależy od jego zmysłów – od dotyku, smaku, węchu, słuchu i wzroku.

 

Ze wszystkich zmysłów najważniejszy jest zmysł wzroku, ponieważ to właśnie wzrok dostarcza do mózgu najwięcej danych, informacji i wrażeń (jest to ok. 80 % wszystkich odbieranych przez dziecko bodźców). Dzięki aktywnemu zmysłowi wzroku dziecko poznaje otoczenie, uczy się je  interpretować, rozwija swoją inteligencję oraz uczy się komunikacji. Dobry wzrok jest również niezbędny do nauki czytania i pisania.

 

 

Czym jest wzrok ?

Wzrok (szerzej definiując termin zmysł wzroku)  to zdolność dziecka (człowieka) do odbierania  bodźców świetlnych. Narządem wzroku jest oko, receptorami pręciki i czopki siatkówki oka (przeczytaj również Budowa oka).

 

Aparat ochronny narządu jakim jest oko stanowią:

- brwi

- powieki

- rzęsy

- narząd łzowy

 

Zmysł wzroku umożliwia dziecku dostrzeganie i rozróżnianie przedmiotów ich wielkości, kształtu oraz koloru, odbieranie informacji o otaczającym świecie,

a odpowiednie ich przetwarzanie, analizowanie zapewnia proces widzenia.

 

Czym jest i na czym polega proces widzenia?

Widzenie to złożony proces wykonywany przez nasze oko i układ nerwowy
w celu dostrzeżenia odpowiednich bodźców. Polega na odbieraniu bodźców wzrokowych wywołanych przez promienie świetlne. Odebrane bodźce świetlne przenoszone są do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie następuje ich analiza

i poznanie obrazu. Na widzenie składa się również ocena, z której strony pada światło. Przy pomocy czopków dostrzegamy kolory, rozróżniamy barwy. Natomiast pręciki pozwalają na rozróżnianie kształtów. Oko posiada również zdolność do oceny odległości jaka jest między dzieckiem, a obserwowanym przez niego przedmiotem/ obiektem.

 

Aby proces widzenia mógł przebiegać prawidłowo, wszystkie elementy drogi  wzrokowej muszą być zdrowe i sprawne.

 

Ważne informacje !

  • Prawidłowy rozwój wzroku wpływa na jakość życia dziecka.
  • Do prawidłowego rozwoju widzenia potrzebny jest sprawny układ wzrokowy czyli zdrowa gałka oczna, nerw wzrokowy, droga wzrokowa, odpowiednie części kory mózgowej.
  • Wzrok podlega rozwojowi. Widzenia uczymy się przez całe życie. Najważniejszy okres rozwoju to pierwsze 2 lata życia dziecka.
  • Badanie i ocenę wzroku można przeprowadzić już w kilka dni po urodzeniu.
  • Jak najwcześniejsze postawienie diagnozy, a następnie rozpoczęcie leczenia lub rehabilitacji daje dziecku szanse na zmniejszenie, ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie nieprawidłowości.
  • Tylko i wyłącznie dzięki systematycznej kontroli procesu widzenia, stosowaniu się do zaleceń lekarza okulisty np. używanie okularów korekcyjnych, pomocy optycznych i nieoptycznych dziecko ma szanse na prawidłowy rozwój.

 

 

Drodzy Rodzice !

 

W zakładce WZROK zapoznacie się z Budową oka, dowiecie się również jak prawidłowo przebiega Rozwój wzroku dziecka od 0 do 8 roku życia.

Sprawdzicie Kiedy należy udać się do okulisty oraz poznacie występujące
Wady i choroby oczu u dzieci oraz przeczytacie o możliwościach ich leczenia.

 

 

 

 

 

Bibliografia

Joomla 1.5 free themes, business hosting service.